Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Wyroby z minerałów szlachetnych Wrzesień 7, 2018

Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione w obrębie całego świata od wieków. W początkowym stadium ich wartość widziano tylko w kwestiach estetycznych, a więc krystalicznym kształcie i połysku. Wymienione aspekty też miały wpływ na to, że z kamieni tego rodzaju zaczęto produkować elementy dekoracyjne. Kamienie te jednak to nie tylko piękno i blask, ale także sporo praktycznych cech.

O korzystnym działaniu minerałów na zdrowie człowieka traktuje wiele historii, gdzie konkretnemu kamieniowi przypisuje się inny rezultat. Kamienie szlachetne odznaczają się zróżnicowaną twardością. Te o twardości największej są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy materiał dostępny na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do produkcji takich części jak ostrza pił i wiertła (czytaj więcej wiertła węglikowe) do twardych materiałów. Z kolei minerał o najmniejszej twardości czyli talk stosuje się w środkach chemicznych i kosmetykach.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona
Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z minerałów w największym stopniu wyrabia się rozmaite ozdoby. Nadają się do tego zarówno minerały najcenniejsze do których należy diament, jak również kamienie półszlachetne jak cytryn. Ten ostatni zresztą w biżuterii wygląda bardzo korzystnie ze względu na atrakcyjną formę kryształów i ich żółto-złoty odcień. Dostępnych jest bardzo dużo odmian ozdób z kamieni. Charakterystyczne jest to, że kamienie zwykle bywają oprawione w srebro, rzadko w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria ze srebra z minerałami w formie pierścionków, naszyjników, kolczyków i tym podobnych. Poza tym można kupić produkty mniej eleganckie, a przy tym tańsze, w postaci na przykład wisiorka z jednym kamieniem na rzemyku. Elementy tego rodzaju są najczęściej wybierane przez dzieci – .

Inne wyroby
Kamienie takie jak na przykład agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. W wielu miejscach można znaleźć agatowe przyciski do papieru w rozmaitych kształtach, świeczniki czy figurki. Ponadto wspaniałym pomysłem na prezent może być agatowa szachownica w zestawie z kompletem figur także wyprodukowanych z tego kamienia. Niektóre minerały takie jak większość kwarców są podatne na kształtowanie, innenatomiast jak między innymi malachit czy cyrkon są lepsze do wytwarzania prostych ozdób.