Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Wyroby z minerałów szlachetnych Styczeń 14, 2019

Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione w obrębie całego świata od wieków. W początkowym stadium ich wartość widziano tylko w kwestiach estetycznych, a więc krystalicznym kształcie i połysku. Wymienione aspekty też miały wpływ na to, że z kamieni tego rodzaju zaczęto produkować elementy dekoracyjne. Kamienie te jednak to nie tylko piękno i blask, ale także sporo praktycznych cech.

O korzystnym działaniu minerałów na zdrowie człowieka traktuje wiele historii, gdzie konkretnemu kamieniowi przypisuje się inny rezultat. Kamienie szlachetne odznaczają się zróżnicowaną twardością. Te o twardości największej są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy materiał dostępny na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do produkcji takich części jak ostrza pił i wiertła (czytaj więcej wiertła węglikowe) do twardych materiałów. Z kolei minerał o najmniejszej twardości czyli talk stosuje się w środkach chemicznych i kosmetykach.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona
Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z minerałów w największym stopniu wyrabia się rozmaite ozdoby. Nadają się do tego zarówno minerały najcenniejsze do których należy diament, jak również kamienie półszlachetne jak cytryn.

Zainspirował Cię nasz wpis? Masz chęć napisać swoje komentarze na nasz temat? Będzie to dla nas bardzo przyjemne doświadczenie.

Ten ostatni zresztą w biżuterii wygląda bardzo korzystnie ze względu na atrakcyjną formę kryształów i ich żółto-złoty odcień. Dostępnych jest bardzo dużo odmian ozdób z kamieni. Charakterystyczne jest to, że kamienie zwykle bywają oprawione w srebro, rzadko w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria ze srebra z minerałami w formie pierścionków, naszyjników, kolczyków i tym podobnych. Poza tym można kupić produkty mniej eleganckie, a przy tym tańsze, w postaci na przykład wisiorka z jednym kamieniem na rzemyku. Elementy tego rodzaju są najczęściej wybierane przez dzieci – .

Inne wyroby
Kamienie takie jak na przykład agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. W wielu miejscach można znaleźć agatowe przyciski do papieru w rozmaitych kształtach, świeczniki czy figurki. Ponadto wspaniałym pomysłem na prezent może być agatowa szachownica w zestawie z kompletem figur także wyprodukowanych z tego kamienia. Niektóre minerały takie jak większość kwarców są podatne na kształtowanie, innenatomiast jak między innymi malachit czy cyrkon są lepsze do wytwarzania prostych ozdób.