Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Robótki ręczne kiedyś i dziś Marzec 18, 2019

Kilkanaście lat temu w szkołach uczono uczennice robótek ręcznych. Był to element stały w programie, dzięki czemu kobiety potrafiły w późniejszym czasie wykonywać różnorodne czynności mające związek z szyciem. Poza tym przez długie lata robótki ręczne były najczęstszym sposobem wykorzystywania wolnego czasu przez kobiety. Było to na pewno bardzo pożyteczne.

brązowe wełniane rękawiczki
Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie bowiem robótki ręczne ulegają zapomnieniu w dobie urządzeń do szycia niewymagających nawet obsługi żywej osoby. Można zauważyć, że coraz więcej ludzi aktualnie nie potrafi przyszyć urwanego guzika. Nieskomplikowane, kiedyś tak powszechne zadania mogą na dzień dzisiejszy wykonać tylko niektórzy. Z drugiej strony jednak obserwuje się swoiste odrodzenie robótek ręcznych, na przykład używania szydełka. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku.

Z przyjemnością zalecamy te informacje (https://www.sneakers.pl/nike/) do poczytania. Znajduje się tutaj wiele cennych wskazówek, jakie warto wprowadzić w swoim życiu.

To, co jeszcze niedawno uznawano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, powoli znów staje się popularne.

Haftowanie
Haft jest metodą ozdabiania materiałów z użyciem charakterystycznych grubszych nici. Osoba wprawiona w haftowaniu może otrzymać właściwie dowolny wzór, od nieskomplikowanych kształtów geometrycznych, aż po skomplikowane elementy roślinne i zwierzęta. Haft kojarzy się zazwyczaj z różnego rodzaju serwetkami, tą metodą można jednak uzyskać dużo więcej. Przykładem są zegary. Wyhaftowanie ozdobnego motywu zegara bywa czasochłonne i możliwe do stworzenia wyłącznie przez doświadczoną osobę, lecz po dodaniu wskazówek i całego mechanizmu efekt często okazuje się wart zachodu. Takie elementy są ciekawą ozdobą wnętrza.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z wykorzystaniem drutów. Standardowa robótka taka polega na tworzeniu prostego fragmentu materiału, na przykład szalika na zimę, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej skomplikowane formy wymagają wykorzystania większej liczby drutów. Na przykład do uzyskania elementów takich jak rękawiczki (info na czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach generalnie nie jest skomplikowaną czynnością. Najważniejsze jest opanowanie podstawowych ruchów, a później wytrenowanie ich.