Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Po co pobieramy krew? Co dzięki temu jesteśmy w stanie się dowiedzieć? Jak przygotować się do takiego badania? Kwiecień 2, 2020

Badanie krwi to badanie podstawowe. W ten sposób pobrana krew jest cennym źródłem informacji o kondycji zdrowotnej pacjenta, dzięki temu można wykryć sporo nieprawidłowości w działaniu organizmu.

badanie krwi
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Tego rodzaju badanie wykonywane jest na czczo, najbardziej korzystnie w porannych godzinach. Wyróżnić można kilka tego typu badań. Jest więc morfologia krwi, która polega na ilościowym określeniu różnorodnych typów krwinek, a także zbadaniu niektórych ich właściwości w próbce. Do przeprowadzenia morfologii stosowany jest fachowy sprzęt, natomiast wynik badania ukazywany jest na wydruku komputerowym. Następnym badaniem jest rozmaz krwi. Wykonuje się go, gdy dostrzeże się nieprawidłową morfologię.

Takie badania pozwalają na wykrycie zmian, jakie świadczą o zakażeniu wirusowym albo bakteryjnym, znajdujących się tam pasożytów albo chorobach nowotworowych. Taką próbkę krwi bada się przy pomocy automatu albo pod mikroskopem. Do badania tego typu pobierana jest najczęściej krew żylna z żyły łokciowej. W momencie, jak do badania potrzebna jest krew tętnicza, powinniśmy ją pobrać z tętnicy udowej. U małych dzieci (zobacz również psycholog dla dzieci warszawa) wygląda to inaczej, gdyż krew pobiera się z opuszki palca. Jak się przygotować do pobrania krwi? Standardowo powinniśmy być na czczo, natomiast przed badaniem możemy wypić niewielkie ilości niegazowanej wody. Najlepiej na trzy dni przed badaniem odłożyć preparaty ziołowe, witaminy oraz minerały w tabletkach. Żeby zmniejszyć ryzyko infekcji trzeba umyć się przed badaniem. Laboratoria najbardziej często pobierają krew w godzinach porannych, najkorzystniej zjawić się na kilka minut przed wyznaczoną godziną.

morfologia
Autor: Oliver Symens
Źródło: http://www.flickr.com
Ruch sprawia, że mamy wyższe ciśnienie krwi, które nie jest zalecane w trakcie pobierania krwi, a więc jak zjawimy na ostatnią chwilę to powinniśmy się z tym liczyć. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o tym, jakiego typu przyjmujemy leki, czy przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne oraz czy mieliśmy żółtaczkę zakaźną, mieliśmy wirusa HIV. Należy także poinformować o innych chorobach zakaźnych. W każdym większym ośrodku miejskim bez kłopotu odnajdziemy punkt, gdzie pobiera się krew, jest to jednakże oczywiście łatwiejsze w dużych miastach, więc jak badanie krwi Wrocław przykładowo będzie do tego dobrym miejscem.