Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Omniomania, czy uzależnienie od zakupów Grudzień 12, 2020

Nałogowe zakupy mimo wszystko mają miłe skutki: nowe buty albo sukienka. To niestety łączy się z pustym portfelem, a nawet z trudną przyjaźnią z kredytem. Trzeba się zacząć leczyć, bo to rzeczywiście groźna choroba.

zakupy
Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na poprawę humoru to wydawałoby się klasyczne kobiece postępowanie. Jednak specjalista nazwałby to symptomem oniomanii. To nie dziwne, że zakupy obuwnicze i czułe spoglądanie na sukienki damskie niosą ze sobą szczęście. Kłopot tak naprawdę pojawia się, jeśli sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli.

Zakupoholicy kochają sam moment kupowania, a to, co pada ich łupem nie jest ważne. Kupują nie tylko dla siebie, często mamom największą satysfakcję sprawia odzież dziecięca. Zdobywają bez opanowania najróżniejsze ubranka dla swoich córeczek. Zakupy dla siebie natomiast bardzo często robią od niechcenia, dla idei, po powrocie do domu wrzucając je na dno szafy.

Sposób na depresje

Nałóg kupowania jest bardzo młodą chorobą i przede wszystkim dotyka kobiety, szczególnie te, mające skłonność do chorobliwej melancholii. Wycieczka do galerii jest pewnego rodzaju lekarstwem na smutki i sposobem na lepszy humor. Problemy wywołane nieustannymi zakupami mogą wyleczyć np. nowe sandały damskie albo niepasująca bluzka. Zakupy są konieczne, żeby przetrwać.

Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock

Niekończące się kredyty

Niektórzy nie traktują poważnie tego stanu, uznając, że to cecha wspólna kobiet. Jednak z pozoru nieistotne objawy mogą zacząć przypominać jak chociażby narkomania. Nałóg powoduje, że kobiety wpadają w coraz większe kredyty, ponieważ zakupy wymagają pożyczki. Ukrywają również swoje wizyty w sklepach i zakupy. To wszystko jest związane z pogłębianiem się depresji. Terapia(zobacz psycholog Katarzyna Warmuz (psychodynamiczni-gdynia.pl/) u psychologa jest nieuniknione.

Mężczyźni też się uzależniają

Płeć męska jest odporniejsza na kupowanie, ale niedostatecznie. Mężczyźni potrafią kupować obsesyjnie ubrania i buty męskie, ale częściej mogą się uzależnić od sprzętów elektronicznych i dodatkowych akcesoriów, a także części do samochodu. To oczywiście może zależeć od możliwości finansowych, ale zdarzają też przypadki kupowania bez pamięci kolejnych samochodów. Mężczyzna zakupoholik również musi się leczyć.