Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

O bandanach Maj 19, 2019

Niezbędnymi częściami stroju noszonymi nie tylko w zimie są z całą pewnością dodatki takie jak szale, szaliki, chusty, apaszki, bandany czy też kominy.

bandana
Źródło: Stanteks
Bandany były onegdaj noszone przez francuskich pracowników fizycznych. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych co w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najpopularniejszych opowieści francuskiego Naturalizmu). Jednym z głównych bohaterów tej książki był paryski łobuziak Gawrosz. Stąd – pewnie przez liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się te nakrycia głowy niezwykle popularne noszone.

Bandany noszą dzisiaj nawet małe dzieci. Matki i opiekunki ubierają swoich Krzysiów i Mareczków w dżinsowe spodnie, bluzy, a na szyję wiążą chłopcom standardową czarną bandanę albo też nowoczesne kolorowe chustki bardzo często w dosyć jaskrawych jak na chłopięcą modę kolorach. Ostatnio modne stały się również kominy na każdą okazję. Nie ma tu znaczenia wiek dziecka – może jeszcze nie chodzić – a podobnie jak jego starszy brat wkłada się mu bandanę. Do dyspozycji mamy, nianie mają dużo wzorów. Mogą nabyć nie tylko bandany wielobarwne ale również z obrazkami dość często przedstawiającymi postacie z ulubionych filmów animowanych na przykład „Pingwiny z Madagaskaru” czy z „Kubusia Puchatka”.

szal
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko młodzi mężczyźni wkładają bandany lecz też i ich nieco grzeczniejsze siostry, które wzorują się na swych modnych mamusiach. Sprawdź wzorzyste bandany. W tym dziale dziecięcej mody możemy znaleźć wzorowanie się na „dorosłych” trendach, tak więc są to również wzory czerpane z dawnych strojów ludowych.

Rzecz jasna i dorosłe osoby zakładają ten rodzaj garderoby, często wiosną. U dorosłych tak samo jak wśród dzieci wiek czy płeć nie mają istotnego znaczenia. Panu najbardziej do twarzy w bandanie w zestawieniu ze skórzaną kurtką, obcisłych dżinsach no i rzecz jasna motocyklu (najlepszy byłby Harley-Davidson konieczne w kolorze ciemnozielonym).

Możemy też zobaczyć bandanę w stroju męskim nieco mniej rockowym. Mężczyzna preferujący rozrywki spokojniejsze niż jazda na motocyklu, na niedzielny spacerek z rodzinką może sobie włożyć odpowiednio dobraną chustkę do swej ulubionej sportowej koszuli i z pewnością będzie świetnie się prezentował gdy wraz z równie elegancką rodzinką przy okazji spaceru zaglądnie do cichej, małej kawiarenki na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.