Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Modne ubiory dla każdej kobiety Wrzesień 3, 2019

Od bardzo dawna przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają odpowiedniego ubioru. I tak przykładowo bale, przyjęcia i pogrzeby to okazje do założenia różnych, ale w każdym przypadku odświętnych ubrań. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, gdyż ich strój zazwyczaj ogranicza się do tego samego ciemnego zestawu na różne sytuacje.

Dawniej była większa różnorodność, wykorzystywane były na przykład takie ubiory męskie jak frak lub surdut. Aktualnie zachowały się one tylko w przypadku konkretnych zawodów. Sprawa kobiecego ubioru jest z kolei bardziej zawiła. Od kobiet w większości przypadków wymaga się różnych ubiorów na specjalne okazje. Pozostaje jednak pewna dowolność, przykładowo w niektórych przypadkach spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (wejdź na: ) – jasnymi.

Na ślub i weseleZwykle jasne jest, że panna młoda na ślub zakłada białą suknię, nierzadko z welonem. Ma to związek z tradycją, choć na dzień dzisiejszy widuje się czasami wyjątki od tej normy w postaci sukni z wstawkami innej barwy lub całych w innym kolorze niż biały. Z kolei od gości na ślubie także wymaga się określonego ubioru. Z kolei w kwestii ślubu, nie należy wybierać białego stroju, który jest w pewnym sensie zarezerwowany jedynie dla panny młodej. Oprócz tego przyjęte jest, by nie wybierać również strojów czarnych, kojarzących się bardziej z żałobą. Typowy ubiór na wesele to najczęściej sukienka przed kolano z odkrytymi ramionami, ale niezbyt wyzywająca. Dobór kolorów jest dowolny. Niezalecane są zazwyczaj ubiory bardziej oryginalne, takie jak na przykład sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od konwencji ślubu i wesela.

Eleganckie obuwie
Rozmaite okazje poza ubraniem wymagają również określonego obuwia. Ogólnie przyjęte jest, że eleganckie buty damskie to najczęściej czarne czółenka, obowiązkowo z zakrytymi palcami. Sandały są bowiem o wiele mniej eleganckie, zwłaszcza w połączeniu z rajstopami. Poza tym zależnie od okazji wybiera się różną wysokość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym dodatkiem do odświętnego ubioru, w szczególności w okresie zimowym, mogą być również skórzane czarne botki lub kozaki.