Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Moda przez stulecia – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpety – interesujące informacje. Grudzień 15, 2018

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i uszkodzeniami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co bardziej interesujące wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) posiadacza owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki
Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też bardzo dobrze jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by były na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wpadkę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki
Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta chętnie wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie podkreślają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić w którą stronę skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwyczajna skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego modowego blogera. Projektanci igrają ich formą, sprzedawcy czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.

Nasz tekst wydał Ci się zajmujący? Więc zachęcamy do naszej następnej witryny. Tam oczekuje na Ciebie aktualny materiał (https://glowshop.pl/).

/J]