Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Jak zacząć biegać? Wrzesień 7, 2018

Po zimowym letargu, w ludziach budzi się naturalna potrzeba ruchu, jaka idealnie łączy się z noworocznymi postanowieniami. „W tym roku wyszczupleję”, „zacznę uprawiać sport”, „rzucę fajki”, „przebiegnę maraton” – brzmi znajomo? Co innego rzec, a co innego słowa zamienić w czyny. Im bliżej wiosny, tym nagminniej jestem bombardowany pytaniem – „jak zacząć biegać?” A wydawałoby się, że bieganie jest najprostszą odmianą ruchu.

Znajdź nas
Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Bieganie to największy altruista naszych czasów. Mało wymaga, a tak wiele daje od siebie. Co na przykład? Proszę bardzo. Bieganie: zapewnia pożądane rezultaty prędzej aniżeli inne formy aktywności , nie wymaga od ciebie wcześniejszego treningu ani kosztownego sprzętu, jest to aktywność, którą zdołamy praktykować dosłownie w każdym terenie, uwalnia hormony szczęścia, obniża ciśnienie tętnicze, to najbardziej skuteczna pigułka antydepresyjna, modeluje figurę, zwiększa wydajność organizmu, spala tłuszcz, zapewnia mnóstwo energii, przynosi poczucie, że możesz wszystko.

Jak zacząć biegać? Konieczne będą trzy rzeczy: buty do biegania (na przykład Adidas ZX Flux), miejsce do biegania a także przede wszystkim chęci. Reszta jest bezcelowa! Rzecz jasna możesz stracić kilkaset złotych w specjalnym sklepie dla biegaczy, zaopatrując się w atrakcyjny dresik, buty Air Jordan Retro z najświeższej kolekcji itp. Pytanie – po co? Wpierw schwyć bakcyla, potem powoli wyposażaj się w profesjonalne wdzianko. Nabywając specjalistyczny sprzęt już na początku przygody z joggingiem, nie staniesz się lepszym biegaczem.

maraton
Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Najogromniejszy błąd to za szybko a także za dużo. Każdy z nas zaczynając przygodę z bieganiem, startuje z innego poziomu wyjściowego. Znaczy to że dla jednego przebiegnięcie 15 minut bez żadnego przystanku nie będzie stanowiło większego problemu, tymczasem znajdą się osoby, jakim po kilkuset metrach truchtu serce podejdzie do gardła. Na początek przeplataj bieg z marszem, z wolna minimalizując czas marszu przy jednoczesnym zwiększaniu okresu biegu w butach air jordan retro. Więcej nie oznacza lepiej. Z wolna zwiększaj pokonywane odległości.

Priorytetem jest ustalenie celu, najlepiej na początku. Może to być poprawienie samopoczucia, schudnięcie czy poprawa tężyzny. Nieważne. Wiedzieć gdzie się biegnie, czyli mieć pojęcie jak wyznaczać sobie cele.