Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Jak najlepiej przygotować się do górskiego wędrowania czyli wszystko o zakupie butów trekkingowych. Wrzesień 7, 2018

Wygodne, wodoodporne buty to nieodłączny element wyposażenia każdego piechura. W sklepach obuwniczych ich wybór jest bardzo duży, a ceny rozpoczynają się od około stu złotych a będą kończyć nawet na ponad tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, ale aby wybrać odpowiednio trzeba się chwilę zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Niewłaściwie dopasowane buty do chodzenia po górach w najlepszym razie będą uciążliwe, ale często mogą spowodować złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe
Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też przede wszystkim należy je dostosować do rodzaju wędrówek, i tu rozróżnia się trzy główne ich odmiany. Do krótkich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także jeśli na co dzień będzie się chciało mieć na nogach praktyczne obuwie, bardzo dobrze nadają się niskie buty. Są one lekkie, mają dobrą wentylację i utrzymują komfort termiczny, a niektóre modele wyposażone są w membrany wodoodporne. Jednak z powodu tego, że nie zakrywają one dobrze kostek, to nie zaleca się ich na trudniejsze trasy, na których jest na przykład więcej kamieni albo błota.

Następny rodzaj butów trekkingowych zrobiony jest z podobnych materiałów, ale ma już wysoką cholewkę. Przez to, że znacznie lepiej ochraniają stopy przed urazem, to da się w nich udać się w trudniejszy teren, szczególnie że dużo częściej niż lekkie buty wyposażono je w membrany. Najwyższą półkę stanowią buty typowo górskie, wykonane z solidnych materiałów, ciężkie i wyposażone w grubą podeszwę. W takich butach nie będzie straszne żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdej sytuacji bardzo dobrze sobie poradzą – popularne produkty.

kliknij i zobacz
Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna takie buty trekkingowe damskie nie będą kosztować stu złotych, a jednak zapłacić za nie trzeba kilka razy więcej, ale nawet przy intensywnym użytkowaniu bez problemów będą służyć kilka lat chodzenia. Wybierając obuwie do chodzenia, bez znaczenia z jakiej grupy, za każdym razem należy je zmierzyć. Powinny być one wygodne i dobrze dopasowane, szczególnie nie mogą być za luźne, bo na górskim szlaku każdy szczegółów spowodować może bolesne odciski albo obtarcia.