Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Jak bezpiecznie brać lekarstwa? Wrzesień 7, 2018

Wszelki lek bez względu formę i metodę jego zażywania może wyzwalać efekty uboczne. Więc tak istotne jest, by lekarstwa zażywać według szczegółowych instrukcji lekarza. Istotny jest również sam sposób przyjmowania leku, ponieważ od niego będzie zależała efektywność całkowitej kuracji.

ubrania - płótno
Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
ubrania - obrazek
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Obojętnie czy przyjmowany jest np. rutinoscorbin czy antybiotyk w formie tabletki, farmaceutyk powinien być popijany wodą. Przed rozpoczęciem kuracji należy zaznajomić się z ulotką dodana do opakowania. Wiele lekarstw powinna być zażywana na czczo, a to oznacza, że wymierzona miarka powinna być zażyta 12 godzin po jedzeniu. Leki w tabletkach, kapsułkach przykładowo opokan, rutinoscorbin czy maści np. tormentiol czy alantan nie mogą być dozowane w innych miarach niż te zapisane przez lekarza, dlatego zwiększenie ilości może przyczynić się do niepożądanych skutków, natomiast zmniejszenie może wywoływać nieefektywne działanie. Podczas konsultacji doktor powinien uzgodnić kolejność przyjmowania lekarstw, a jeśli chodzi o maści np. alantan czy tormentiol to ważne są wskazania co do ich odpowiedniego nanoszenia.

Opokan, rutinoscorbin czy inne kapsułki nie powinny być rozgryzane, ponieważ pokryte są specjalistyczną osłonką, której zadaniem jest zabezpieczenie żołądka. Pacjent musi zwracać dużą uwagę na właściwe połączenie lekarstw, ponieważ niektóre lekarstwa nie współgrają z innymi preparatami, wiążą się wzajemnie i przewód pokarmowy ich nie wchłania. Przy leczeniu antybiotykami istotne jest przyjmowanie witamin, które będą blokadą dla bakterii. Lekarze polecają zestawy witamin. Przed zażyciem lekarstwa pacjent musi sprawdzić termin przydatności konkretnej partii leku. To, że farmaceutyk jest przeterminowany sugerować może różny kolor, zmiana konsystencji czy zapach. Większość leków po otwarciu należy usunąć po upływie dwóch tygodni. Nigdy nie wolno stosować leków pozostałych po dawnej kuracji. Skuteczność leków zapewnia również odpowiedni termin ich przyjęcia np. opokan powinien być brany zaraz po uaktywnieniu się boleści – najlepsze oferty.

Categories: Odzież XXL