Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Góry zimą: jak się uzbroić na zimowy wypad Wrzesień 7, 2018

Zimą spacer w górach może być pełny przygód. Opady śniegu, mróz, wiatr, zasypane szlaki, ograniczona widoczność i zagrożenie lawinowe budzą strach u niejednego miłośnika trekkingu. Ażeby czuć się bezpiecznie pomimo trudnych warunków w górach w zimie, do wyjazdu należy się właściwie przygotować. W czasie planowania górskiej ekskursji najistotniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku. A co oprócz tego? Zapewne niejednego niebezpieczeństwa pozwolą nam uniknąć: idealnie dobrane ubranie, profesjonalny osprzęt i wiedza w temacie panujących warunków atmosferycznych.

wyprawa w góry
Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest zacząć od zainwestowania w ubrania stworzone z oddychających tkanin: Rhovylu, Sympatexu albo polaru. Warto odziewać się warstwami, rozpoczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki niej pot będzie odprowadzany z powierzchni ciała. Ponadto gwarantuje ona ciepło, nawet kiedy jest wilgotna. Przed ujemną temperaturą dobrze ochroni nas też druga warstwa – z polaru. Jeżeli włożymy na nią dodatkowo katanę z Gore-Texu, także będziemy zabezpieczeni przed deszczem.

Tańszym rozwiązaniem będą ubrania z inną membraną, jakie, jednak – mimo że są odporne na wodę – mają mniejszą przepuszczalność powietrza, co powoduje, iż można się poczuć niekomfortowo a także porządnie się zgrzać. Warto mieć na uwadze, iż tylko stosowny dobór wszystkich warstw zapewni nam zupełną ochronę. Koniecznie będą dodatkowo świetnie dobrane, skórzano-plastikowe buty górskie (zapoznaj się z ofertą (pełna oferta butów górskich)), plecaczek jak też spodnie z nieprzewiewnego materiału, najlepiej z membraną typu Tex. Ładując plecak, nie możemy zapomnieć o na czoło oraz ponadprogramowych bateriach.

Pomoże ona, jeżeli nie uda się nam zdążyć powrócić przed nocką. Okulary ochronne natomiast będą nieodzowne podczas intensywnego wiatru. Karimata pozwoli czuć się w wyższym stopniu wygodnie, gdy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić nockę na szlaku. Dobrze jest też pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, jaki uprości nam włóczęgę. Raki – specjalne nakładki na buciki wyposażone w stalowe zęby – pomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym obszarze, natomiast czekan będzie bezkonkurencyjny w asekuracji na śliskiej nawierzchni. Wszystkie te niezbędne gadżety zakupimy w sklepie The North Face – np. w tym.