Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Dlaczego obsługa klienta jest tak istotna. Wrzesień 7, 2018

Jeszcze 25 lat wstecz, w czasie innego ustroju, w naszym kraju, pojęcie rzetelnej obsługi klienta było większości z nas niezwykle obce. Polacy nabywali przedmioty sklepach, gdzie można było je kupić, a sprzedawca był panem i władcą. Brak kapitalistycznej konkurencji że strony pozostałych przedsiębiorstw, przysłowiowo rozbestwił ekspedientów i właścicieli sklepów, jacy na swych klientów patrzyli z góry, a biedny kupujący nie mógł zrobić nic, bo przecież chciał dostać towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i udostępnieniem rodzimego rynku dla zachodnich przedsiębiorstw, w Polsce rozpoczęto starania o wyższe standardy obsługi klienta. Zauroczeni wolnością i przedefiniowanym systemem wartości Polacy zaczęli w końcu wymagać od handlowców wyższego poziomu kultury i obsługi.

Dziś już mało kto pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas wspomina je z utęsknieniem. Cały świat poszedł już do przodu, jakość obsługi klienta także. Duża ilość możliwości wyboru i rozwój techniki (przykładowo: internetu) umożliwiły nieskrepowana możliwość poruszania się po świecie sklepów, i w świecie realnym, a także wirtualnym. Wyjazdu do sklepu nie musimy już dzisiaj planować, a jeśli nie chcemy ruszać się z domu, wystarczy, że wprowadzimy w dowolnej wyszukiwarce potrzebną nam frazę związaną z poszukiwanym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i dostaniemy kompletny asortyment interesującego nas sklepu.

Identycznie sprawa ma się przy zakupach w rzeczywistym świecie. Bo jeżeli obsługa nie będzie zadowalająca, lub wybór produktów będzie zbyt mały, po prostu odwiedzimy inny sklep Deichmann, wspomniany już wcześniej, od dawna przodował w jakości obsługi konsumentów. Wysokie zachodnie standardy niezwykle szybko przyjęły się w Polsce. Chciałbym tutaj opisać niedawną historię.

Niedawno wybrałem się do pasażu handlowego, z zamiarem kupna interesującego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna przekonała mnie do odwiedzenia „przy okazji” do sklepu obuwniczego, żeby wyłącznie „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był w tej galerii najbliżej, wiec weszliśmy tam, mogło by się wydawać, na chwile. Od początku przywitały nas szeroko uśmiechnięte panie, jakie przez cała nasza wizytę służyły mi radą, również pod kątem stylu i stylu mojego ubierania. Niezwykle szybko wybrały mi dobre buty, jakie oczywiście kupiłem i wyszedłem zadowolony ze sklepu.