Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Co warto pamiętać o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej najważniejsze zasady? 12 marca, 2022

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest niewielkie. Aczkolwiek, nigdy nie mamy pewności, kiedy to właśnie nam przyjdzie uratować poszkodowanego w wypadku samochodowym czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te działania, które przeprowadzamy, by ratować kogoś, kto znalazł się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je wykonać nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Istotne, by znać podstawowe zasady pierwszej pomocy. Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy wokół nas jest bezpiecznie, czy nam nic nie zagraża. Następnie powinno się określić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, klarownie i stanowczo, zwracając się bezpośrednio do danej osoby, prosimy, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeżeli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeżeli osoba poszkodowana ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy przypuszczenie, że nie oddycha, musimy udrożnić drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech jest wyczuwalny. Jeśli nie, zaczynamy resuscytację. Zasada jest taka, że powinniśmy wykonywać w kółko 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do chwili przyjechania karetki pogotowia, do momentu przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagraża niebezpieczeństwo reanimującemu.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: szczegóły na który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach użyteczności publicznej, w wielu przypadkach okaże się niezbędny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór.

Jeśli chcesz zgłębić dane na omawiany wątek, to odsyłam do serwisu (https://www.zdrowie-legionowo.pl/usg/) gdzie odnajdziesz dużo ciekawych danych, które szczegółowo omawiają temat.

Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego uruchomieniu uzyskujemy szczegółową instrukcję, jakie czynności mamy podejmować. Po podłączeniu pacjenta, kluczowe jest, by żadna osoba nie dotykała poszkodowanego.