Świat zakupów

na zakupy nadszedł czas ;)

Bambus czy „bambus”? Parę ciekawostek w temacie właściwości tego przyjaznego dla środowiska surowca. Wrzesień 7, 2018

Słysząc nazwę „bambus” nasze myśli od razu kierują się do Azji. Mamy przed oczyma ogromnego czarno-białego niedźwiedzia jedzącego pędy rośliny zwanej właśnie bambusem. I choć może nam się wydawać, że pandy są ostatnim ogniwem łańcucha żywotności tejże rośliny, to jednak populacja ludzka odgrywa tu ogromną rolę. Siedząc na fotelu i spoglądając na zasadzone w jednej z rabatek pędy bambusa i rozmyślając nad ich kolejnymi kulinarnymi zastosowaniami, nie zdajemy sobie sprawy, że tkaniny, z których ubrania mamy na sobie mogą mieć w składzie właśnie ten dalekowschodni surowiec.

Kolorowe skarpety
Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Konkretnie mowa tu o bieliźnie, a o prym w branży walczy niejeden producent skarpet. Problem jednak, jak zwykle w przypadkach odzieży, leży w oferowanej jakości. Oryginalnie używany bambus gwarantuje antybakteryjność, ekologiczność i fantastyczne noszenie. Jednak tańsze skarpety sportowe , jak i te do użytku codziennego bardzo często jedynie były zrobione z włókna bambusowego przekształconego w wiskozę. Ta druga jest już najzwyklejszą tkaniną, wykorzystywaną często do różnych ubrań. Nie posiada żadnych dodatkowych właściwości, jednak tak wytworzona, nadal jest reklamowana jako produkt ekologiczny. W Ameryce Północnej za podobne zachowania producent skarpet otrzymuje ogromne kary za wprowadzanie w błąd konsumenta. W Europie oraz Polsce niestety nie ma konieczności umieszczania takiej informacji. W tym wypadku należy więc uważać – świadomy, rozsądny klient powinien nabyć skarpety opisane jako stworzone z bambusa, a nie jedynie włókna bambusowego. Odzież wytworzona oryginalnie, z wiadomego i sprawdzonego źródła jednak cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Do swojej kolekcji wprowadziły je wpierw firmy sportowe – dając światu bambusowe skarpety sportowe, a w kolejności zakłady z odzieżą elitarną. Oczywistym jest, że elegancki dżentelmen ma ochotę czuć się wygodnie przez cały dzień w wykwintnych butach. Taki efekt oferują skarpety z bambusa . Także dla firm odzieżowych są bardzo korzystnym wyborem. Zawdzięczając to cienkiemu i gęstemu splotowi pozwalają one nanosić różne desenie. Nierzadko więc skarpety w takiej jakości jesteśmy w stanie zobaczyć na stoiskach świątecznych, odróżniające się od innych wieloma kolorami oraz interesującymi motywami. Mimo możliwości pomyłki nie ma sensu jednak zniechęcać się do skarpet z bambusa. Jeśli są z dobrego materiału, to są świetną ideą do codziennego stroju, a jeśli tylko z wymienianej powyżej wiskozy – to i tak to dobra, choć codzinna tkanina. Najważniejsze jednak jest to, by nie przepłacać.